aktualności

 OD PONIEDZIAŁKU I WTORKU WEJŚCIÓWKI NA FAF

20191010_110634

 

 

 

 

 

 

 

 

Trwa sprzedaż  biletów na gale 8.Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Teatr Polski we Wrocławiu – gospodarz uroczystych festiwalowych wieczorów – udostępnia bilety w kasach oraz online. Bezpłatne wejściówki na pozostałe wydarzenia FAF będą wydawane na kilka przed imprezą, która potrwa od 19 do 27 października we Wrocławiu oraz kilku dolnośląskich miastach.

 Gale – rozpoczynającą i kończącą – tegoroczny Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbędą się 19 i 27 października o godz. 19.30 w Teatrze Polskim we Wrocławiu ( scena im. Grzegorzewskiego przy ul. Zapolskiej). Wydarzenia z udziałem ponad pół tysięcznej widowni oraz gwiazd polskiego kina poprowadzą Joanna Brodzik, Małgorzata Kożuchowska, Janusz Chabior i Artur Żmijewski.

Bohaterem pierwszego wieczoru w Teatrze Polskim będzie Zbigniew Zamachowski. Artysta, który ma już na swoim koncie wiele filmowych nagród, na wrocławskiej scenie odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. W swoim ogromnym dorobku Zamachowski ma kreacje w takich filmach jak: „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sława i chwała” Kazimierza Kutza, „Dekalog 10″, „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego,                         „Szczęśliwego Nowego Jurku” Andrzeja Zaorskiego, „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana,         „Sztuka kochania” Jacka Bromskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pitbull. Ostatni Pies” i „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Kinowa publiczność pokochała go również za genialny dubbing ( m.in. Shrek, Stuart Malutki, Stich, Garfield).

Podczas wieczoru poznamy także aktorów nominowanych do Złotych Szczeniaków 8.FAF za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach powstałych w ciągu ostatniego roku. Galę uświetni znakomity spektakl „Judy”, który niczym sprytny paparazzi pokazuje gwiazdę Hollywood od najbardziej intymnej strony. Ta szokująca, a zarazem zabawna i wzruszająca sztuka w 2006 roku podbiła Broadway. W polskiej wersji w amerykańską gwiazdę ( matkę Lizy Minnelli) wciela się Hanna Śleszyńska, która prowadzi widza przez swoje życie, karierę, miłości, wzloty, upadki, uzależnienia i bezwzględność producentów filmowych.

Gala na zakończenie tegorocznego festiwalu dostarczy równie wielu emocji. Na scenie pojawi się Barbara Krafftówna, która odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Krafftówna zagrała w blisko 30 filmach fabularnych, na lata znikając z polskiego kina po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych.  Za najwybitniejszą jej kreację, a zarazem jedną z najdoskonalszych kreacji kobiecych w polskim kinie, krytycy uznają  rolę Felicji w filmie „Jak być kochaną” z 1962 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, za którą nagrodzona została na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.  W obrazie tym Krafftówna (u boku Zbigniewa Cybulskiego) zgrała kobietę, która poświęca wszystko dla miłości. W filmach Hasa aktorka wystąpiła jeszcze kilkukrotnie, ale jej talent doceniali również Kutz, Wajda czy Morgenstern. Szerokiej publiczności jest jednak najbardziej znana jako narzeczona czołgisty Gustlika – Honorata z warkoczami i ognistym charakterem.

27 października w Teatrze Polskim poznamy też laureatów nagród za najlepsze role kobiece i męskie w nominowanych do konkursu filmach, a dla publiczności piosenki do tekstów wybitnego poety Jonasza Kofty zaśpiewa Piotr Machalica. Podczas koncertu wybrzmią takie utwory jak: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Niedomówienie”, „Jej portret”, „Podróżą każda miłość jest” czy „Wakacje z blondynką”.

Ósma edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa potrwa od 19 do 27 października we Wrocławiu oraz kilku dolnośląskich miastach – Oleśnicy, Siechnicach, Bystrzycy Kłodzkiej i Strzelinie. Po raz kolejny Dolny Śląsk będzie miejscem spotkań publiczności i twórców, projekcji filmowych, wykładów, koncertów oraz warsztatów aktorskich dla uzdolnionej młodzieży. Po raz kolejny region odwiedzą artyści – znani szerokiej publiczności  i uznani aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Wszystkie filmowe projekcje konkursowe odbywać się będą w OCH KINO w Arkadach Wrocławskich, gale w Teatrze Polskim, a koncerty, spektakle i spotkania z artystami w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia w CeTA będą wydawane przez Centrum od najbliższego poniedziałku 14.10. Bilety na seanse w OH KINO-od wtorku w kasach kina. 

8.FAF – bilety na uroczyste gale

Ruszyła sprzedaż biletów na festiwalowe gale!. Zapraszamy do Teatru Polskiego we Wrocławiu ( scena im. J. Grzegorzewskiego) na 19 i 27 października, na godz. 19.30.

 

Gala rozpoczęcia FAF 19.10.2019:
Gość specjalny – Zbigniew Zamachowski (Laureat Platynowego Szczeniaka 2019 za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym).
Program artystyczny – Hanna Śleszyńska i Hubert Podgórski Judy. Poruszająca historia gwiazdy Hollywood”  (fascynująca sztuka, która w 2006 roku podbiła Broadway). 
Prowadzenie – Joanna Brodzik i Janusz Chabior.
 
Gala zakończenia FAF 27.10.2019:
Goście specjalni – Laureaci Złotych Szczeniaków 2019 za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach konkursowych.
Program artystyczny – Piotr Machalica „Kofta. Jakoś leci” przy akompaniamencie Wojciecha Borkowskiego
Prowadzenie- Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski.
 
BILETY DO NABYCIA POD LINKIEM:

http://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/  

gala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na galę otwarcia 8. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Inauguracja festiwalu już 19 października o godz. 19.30 w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Honorowym gościem gali będzie Zbigniew Zamachowski. Aktor otrzyma  Platynowego Szczeniaka FAF za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Tym samym dołączy do prestiżowego grona laureatów tej nagrody, wśród których są m.in.: Krystyna Janda.  Katarzyna Figura, Maja Komorowska, Jan Englert, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Jerzy Struhr czy Marek Kondrat.

Wieczór, podczas którego poznamy także aktorów nominowanych do Złotego Szczeniaka FAF za najlepsze kreacje pierwszo- i drugoplanowe, poprowadzą Joanna Brodzik i Janusz Chabior.

W programie artystycznym sztuka, która w 2006 roku podbiła Broadway: „Judy. Poruszająca historia gwiazdy Hollywood”. To fascynująca opowieść o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach i bezwzględności producentów filmowych w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej i Huberta Podgórskiego oraz reżyserii Sławomira Chwastowskiego.

Bilety do nabycia online.

5


 

Platynowe Szczeniaki 2018

Złote Szczeniaki 2018

Gala w Teatrze Polskim we Wrocławiu rozpoczęła 7.edycję Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Jej gospodarzami byli Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak, boski duet serialowych Boskich. Bohaterem wieczoru był Andrzej Seweryn, który odebrał Platynowego Szczeniaka FAF za wybitne osiągniecia w aktorstwie filmowym.

-Żona zawsze mi mówi, że ma być krótko i zabawnie, ale ….no tak się nie da bo to zbyt ważne dla mnie – rozpoczął Andrzej Seweryn odbierając nagrodę z rąk Stanisława Dzierniejki, dyrektora naczelnego festiwalu. – To rok 50-lecia mojej pracy artystycznej więc ten szczeniak się tu dobrze wpisuje. We Wrocławiu zawsze czułem się dobrze, wiele tu pracowałem…Tu jest dobrze- mówił artysta podczas gali FAF.

Złotego Szczeniaka za stworzenie znakomitej kreacji w serialu Rodzinka.pl. otrzymał podczas gali Tomasz Karolak.

- To moja druga nagroda w życiu. Pierwszą dostałam dla …nie najładniejszych ludzi – mówił Tomasz Karolak, zbierając burzę oklasków od publiczności.

- Cieszę się, że publiczność dopisała. Teatr Polski jest świetnym miejscem-mogliśmy pomieścić wszystkich sympatyków festiwalu – zaznacza Dyrektor Dzierniejko.

W niedzielę kolejne festiwalowe wydarzenia. O godz. 16.00 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu „Domówka” – monodram w wykonaniu Soni Bohosiewicz, o godz. 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym „Zimna wojna” – SALA WARSZAWA z rolami konkursowymi Joanny Kulig i Borysa Szyca, o godz. 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu„Chodź ze mną do łóżka” – monodram Soni Bohosiewicz. Na koniec dnia o godz. 21.00 w  Dolnośląskim Centrum Filmowym „7 uczuć” z nominowanymi do Złotych Szczeniaków za najlepsze role Michałem Koterskim i Gabrielą Muskałą

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego od 2013 roku we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. W tym roku są to Bystrzyca Kłodzka, Siechnice, Strzelin i Świebodzice. Festiwal jest hołdem przyjaciół dla  Tadeusza  Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.


7FAF-plakat-sonia-bohosiewicz-monodram

Zapraszamy na  doskonały monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza. Spektakl zobaczą Państwo w niedzielę 21 października o godz. 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Bilety do nabycia w kasach teatru i online.

Zapraszamy


 

 

Już dzis zapraszamy  na wieczór anegdot z planów filmowych z udziałem gości  7. Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Gwarantujemy, że będzie wesoło, nawet bardzo!

25.10. – czwartek

godz. 17.00

Dolnośląskie Centrum Filmowe– SALA WARSZAWA


 

8 12

Program 7.FAF, nominacje do Złotych Szczeniaków za najlepsze role pierwszo i drugoplanowe, goście festiwalu, akredytacje- zapraszamy media na krótki bierfing. Bistro 8 1/2, przejście Garncarskie 8 Wrocław, czwartek 11 października,godz. 11.00


Andrzej-Chyra-Eter-

 

Na początku przyszłego tygodnia przedstawimy szczegółowy program festiwalu, ale już dziś uchylamy rąbka tajemnicy. „Eter” – nominacja dla Andrzeja Chyry do Złotego Szczeniaka. Aktor jest jednym z kilkunastu twórców, którzy w tym roku będą nominowani do Złotych szczeniaków za najlepsze role pierwszo i drugoplanowe.”Eter”-początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Cena powodzenia to utrata duszy, ale miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.


małgorzata lipman

 

Do 15 października przyjmujemy Wasze zgłoszenia do udziału w warsztatach aktorskich 7.FAF. W tym roku zajęcia poprowadzi aktorka, pedagog Akademii teatralnej w Warszawie dr Małgorzata Lipman. Warsztaty będą się odbywały w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu od poniedziałku 22.10 do czwartku 26.10, w godz. 10.00-15.00.
Zgłoszenia- zdjęcie + 2 zdania o sobie- prosimy nadsyłać na adres: biurofestiwal@poczta.fm
Pierwszeństwo udziału mają osoby, które do tej pory nie uczestniczyły w warsztatach:)


piotr ceta

Podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym roku do Centrum Technologii Audiowizualnych zawitają wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Aktorstwa Filmowego. W dniach 21-22 października 2018 r. w CeTA wystąpią Sonia Bohosiewicz i Piotr Machalica.

Po Sonii Bohosiewicz, w poniedziałek 22 października zapraszamy na koncert Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski”.O godz. 18:00 w Studiu im. Cybulskiego, aktor zaśpiewa utwory, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”. To już trzeci rok naszej współpracy z festiwalem. Publiczność bardzo dobrze się u nas czuje, mamy niemal 100 procentową widownię. Jestem przekonany, że również w tym roku będzie podobnie- podkreśla Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.


Ułaskawienie gRAZYNA bŁĘCKA kOLSKA.1

Najlepsza aktorka tegorocznego festiwalu w Gdyni – Grażyna Błęcka–Kolska i reżyser nagrodzonego filmu Jan Jakub Kolski – wśród gości 7. FAF. Podczas festiwalu przedpremierowo widzowie zobaczą m.in. ściskający za gardło obraz „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.  To bardzo intymna opowieść, oparta na wątkach autobiograficznych. Po projekcji planowanej na 25 października, odbędzie się również spotkanie z  reżyserem i grającą główną rolę Grażynę Błęcką-Kolską. Pod koniec września na festiwalu filmowym w Gdyni „Ułaskawienie” nagrodzone zostało za najlepszy scenariusza, a wcielająca się w matkę zabitego żołnierza Błęcka-Kolska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, pokonując uznawaną za faworytkę Joannę Kulig.

- To obraz obok którego nie da się przejść obojętnie. To historia dziadków reżysera, którzy usiłują pochować syna, ale UB aż trzykrotnie odkopuje trumnę. Rodzina dręczona jest za zdradę systemu. Widzimy tu powojenną Polskę, która jest podzielona na zwolenników nowej władzy czyli radzieckiego reżimu i tych wyklętych, trwających przy tradycji piłsudczykowskiej – mówi Stanisław Dzierniejko, dyrektor naczelny festiwalu.

Bezpłatne bilety na filmy wydawane będą od soboty 13 października od godz. 12.00 w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu.Sonia Domówka zdjęcie wybrane

„Domówka” – monodram w wykonaniu Sonii Bohosiewicz.  

W niedzielę 21 października w Centrum Technologii Audiowizualnych zobaczymy „Domówkę” Sonii Bohosiewicz-zabawną, pełną anegdot podróż do czasów minionej epoki i największych przebojów w historii polskiej piosenki. W repertuarze m.in. „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „W moim magicznym domku” czy „Płynie w nas gorąca krew”. Bezpłatne wejściówki do nabycia w CeTA. Koncert 21.10. – niedziela, godz. 16.00

Zapraszamy


sdbl

Stanisław Dzierniejko – dyrektor naczelny FAF, Bogusław Linda – dyrektor artystyczny FAF

Szanowni Państwo,

Już dziś rezerwujcie sobie wolny czas w dniach 20-26 października. Zapewniamy, że tegoroczny program naszego festiwalu będzie wyjątkowo atrakcyjny.Oprócz filmów konkursowych i spotkań z aktorami zaplanowaliśmy dla Państwa recitale, monodramy, spektakle, warsztaty aktorskie oraz specjalny wieczór anegdot filmowych z udziałem festiwalowych gości. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnego ogromnego festiwalowego tortu. Będzie miło, słodko i wesoło!

seniuk

seweryn

Anna Seniuk i Andrzej Seweryn laureatami Platynowych Szczeniaków FAF 2018 za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym

fot. Filmoteka Narodowa, Filmweb

Anna Seniuk,
profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Myślała o historii sztuki bądź konserwacji zabytków, ostatecznie podjęła studia w szkole teatralnej w Krakowie. Na ekranie zadebiutowała w 1963 roku.Od tego czasu zagrała wiele ról filmowych, serialowych i teatralnych. Dla  Rozgłośni Polskiego Radia  zagrała ponad 40 ról radiowych, także słuchowiska dla dzieci.Za swoje wspaniałe kreacje aktorskie była wielokrotnie nagradzana nie tylko sympatią widzów, ale także licznymi nagrodami teatralnymi, filmowymi i ministerstwa kultury.

 

 

 

Andrzej Seweryn,
dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów choć planowano dla niego karierę wojskową. 1968 r.  ukończył warszawską PWST.  Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową. Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach, w których stworzył niezapomniane kreacje. Po sukcesach w kraju wyjechał do Francji, gdzie  stał się jednym z najbardziej poważanych artystów. Jest członkiem słynnej Comedie Francaise.


 

aktualności    program     akredytacje     archiwum     kontakt